zpět na titulní stranu     zpět na titulní stranu

Praktické využití plemene

Mikina

Když jsme se před lety rozhodovali jakého nástupce vybrat k naší stárnoucí fence německého ovčáka Cedře, bílý ovčák splňoval všechny naše představy. Dříve jsme chovali sibiřské hasky. Ti byli dobří sportovci, ale jak je známo, hlídači to nejsou. Vzhledem se "bělouš" podobal severským plemenům, ale povahou více německému ovčákovi. Seveřáci jsou poměrně nezávislí a naopak něm. ovčáci přílišní vojáci. Přirozená inteligence i vzhled, nevšímavost vůči cizím lidem a naopak ostražitost při hlídání a velký sportovní duch rozhodl o volbě tohoto plemene. Dříve jsme ho viděli v několika westernech a přeli se, jak se toto krásné plemeno vůbec jmenuje. Když se pak první psi objevili u nás na výstavách (a já si mohla jednu z vystavovaných fen dokonce pohladit), bylo vše rozhodnuto. Tak do naší velké smečky přibyla Amira z Ráje Sidy řečená Miky. Nejen, že splnila všechny naše představy, ale velmi rozšířila naše obzory, týkající se komunikace mezi psem a člověkem. Vždy nás zajímala etologie a Mikinino chování ke štěňatům (nejen vlastním), je skvělým objektem pro tato pozorování. Její pravá povaha se naplno projevila v nekonfliktním vztahu k naší malé Týně. I když mi měkká povaha této feny někdy velmi komplikovala výchovu i výcvik, naopak při soužití s ostatními členy naší domácnosti s ní problémy nebyly, což je pro nás mnohem důležitější.

Bílý ovčák je opravdu všestranné plemeno a podle toho, co je mi známo je možné s ním provozovat mnoho aktivit. Snad nejznámější je úkol číslo 1 - rodinný pes, který ohlídá váš dům , ale to by bylo pro tohoto příjemného a chytrého psa přece jen trochu málo.

Mikina, Týna a Karina

S bílým ovčákem se můžete věnovat:

Několik bílých ovčáků má i výcvik vodících psů pro nevidomé .

Bílý ovčák je nadšený každou zajímavou prací, je jen důležité pro svého kamaráda vybrat tu správnou činnost nebo pro tu vaši oblíbenou si vybrat z vrhu vhodné štěně.