zpět     zpět      

Služební výcvik

MikinaVýcvik povelu - plaz!

S běloušem se můžete věnovat sportovnímu nebo služebnímu výcviku (ten se podobá např. policejnímu výcviku a cvičí se u nás podle zkušebního řádu TART). Ve sportovním výcviku ho můžete cvičit podle různých zkušebních řádů (poslušnost, obrana, stopy apod.) a můžete s ním například skládat zkoušky podle národního zkušebního řádu nebo podle zkušebního řádu KJ ČR Brno, který byl vytvořen právě pro podobná plemena jako je bílý ovčák. Zde se skládají zkoušky ZOP (základní ovladatelnost psa), ZPU 1 (zkouška pracovní upotřebitelnosti 1. stupně), ZPU 2 (zkouška pracovní upotřebitelnosti 2. stupně). Po složení jedné ze zkoušek (vyššího stupně), je pes oprávněn nastoupit na výstavě do třídy pracovní. O dobré cvičitelnosti těchto psů svědčí počet celkově složených zkoušek v republice.

I když nemáte žádné závodní ambice, je vhodné nejen cviky poslušnosti už od štěňátka nacvičovat alespoň přibližně předpisově, aby jste pak zbytečně nemátli psa jejich přecvičováním (nikdy nevíte, jestli vás to nechytne a v budoucnu nebudete chtít skládat zkoušky nebo závodit) a neztráceli tak čas, který můžete využít k nácviku jiných prvků.

Bělouši jsou dobří stopaři, hlavně proto, že jsou převážně soustředění a nevšímaví k cizím osobám. Samozřejmě nesmíte zapomenout cvičit psa na klid před zvěří, hospodářskými zvířaty apod. Ideální je začít od štěněte, ale s Miki jsme pro zábavu začali až v šesti letech a velmi rychle se učila. Více ji však baví vyhledávání předmětů i osob v terénu, což je hlavně praktické pokud něco ztratím.

Při obraně nejsou takoví tvrďáci jako jiná pracovní plemena, ale při vhodném výcviku nakonec s chutí koušou na rukáv. Každopádně musíte být opatrní a postupovat podle výše sebevědomí vašeho pejska. Také se nenechejte strhnout některými cvičiteli německých ovčáků, lépe vám poradí výcvikář, který má zkušenosti alespoň s belgickými ovčáky. Běloušům roste sebevědomí pomalu (platí pro většinu), ale jistě. Záleží jen na podpoře jeho psovoda a zbytečným tlakem mu můžete jen ublížit. Proto zbytečně předčasně neodsuzujte vašeho mladého psa, pokud se v kontaktu s figurantem chová nejistě. Za rok už může být všechno jinak, ale samozřejmě záleží na postupu při výcviku a jeho získaných zkušenostech.Vyskytují se však i psi, kteří berou obranu příliš opravdově a k figurantovi se chovají až agresivně. Zde musíte převážně postupovat právě opačně a pejska už od štěněte zvykat na kontakt s cizími lidmi a hlavně práci s figurantem - cizím člověkem, který si s ním ze začátku jen hraje, což je pro pejska vlastně příjemné - pokud chceme cvičit psa pro sportovní kynologii.

S Miki obranu necvičíme, ale jedním z prvků zkušebního řádu je i hlídání předmětu, který zvládá poměrně spolehlivě. Záleží však na osobě která jí chce předmět "ukrást." Když je to poslaný náhodný poberta, tak jen zaštěká, ale když se blíží figurant v ringovém obleku tak... Toto jsme začali nacvičovat také až nedávno, ale pokud je váš pejsek zvyklý alespoň trochu cvičit - třeba jen poslušnost, nebude problém ho učit nové cviky až do pozdního věku.